ban-header-logo2.jpg
zaawansowane opcje wyszukiwania
                       
Podatki 2019.jpg
Czwartek, 16.05.2019
Magdalena BalińskaLiczba wyświetleń: 423
Rozpoczęła się 45. Rypińska Wiosna Teatralna

W sali kinowo-teatralnej Rypińskiego Domu Kultury rozpoczęła się dziś 45. Rypińska Wiosna Teatralna. Ogólnopolski Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych uroczyście otworzył Dyrektor Rypińskiego Domu Kultury Grzegorz Ziomek. Podczas uroczystości Burmistrza Miasta Rypin reprezentowała Dyrektor Biura Burmistrza Monika Kalinowska. Teatralną ucztę zainaugurowała Grupa „Jaskółki” z Przedszkola Miejskiego nr 1. Dzieci wystąpiły w spektaklu „Kot w butach” w reżyserii Beaty Kurzawskiej i Marzeny Nowakowskiej.

45. Rypińska Wiosna Teatralna potrwa do 18 maja. W tegorocznym przeglądzie udział bierze 20 zespołów teatralnych z całej Polski (m.in. z Bydgoszczy, Warszawy, Katowic, Włocławka, Lipna).  Spektakle w wykonaniu zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych ocenia jury w składzie: Barbara Rogalska (aktorka, instruktor Teatru Baj Pomorski w Toruniu), Piotr Szwedes (aktor, producent teatralny) oraz Justyna Motylewska (kierownik ds. artystycznych Rypińskiego Domu Kultury).

Ostatniego dnia przeglądu na scenie wystąpią aktorzy z gdyńskiego teatru Czwarte Miasto, w wykonaniu których można będzie obejrzeć spektakl dla dzieci „Książe Papusz i jego przyjaciele”. Nie zabraknie także miłych wspomnień w filmie dokumentalnym „45 mgnień Rypińskiej Wiosny Teatralnej” w reżyserii Andrzeja Pawlewicza. W programie jest także spotkanie z aktorem Piotrem Szwedesem. Tegoroczny przegląd zakończy zaś monodram „Co modna pani wiedzieć powinna”, w wykonaniu utalentowanej aktorki młodego pokolenia, Katarzyny Kołeczek. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Rypińskiej Wiosny Teatralnej objęli Burmistrz i Rada Miasta Rypin oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rypińska Wiosna Teatralna to jedna z najstarszych i największych imprez kulturalnych organizowanych przez Rypiński Dom Kultury. Po raz pierwszy odbyła się  w 1972 roku i z każdą kolejną edycją cieszyła się coraz większą popularnością. Podczas przeglądów pierwsze kroki na scenie stawiali znani dziś zawodowi aktorzy m.in.: Joanna Koroniewska, Tomasz Karolak, Magdalena Różdżka, Piotr Głowacki, czy pochodzący z Rypina aktor Zbigniew Suszyński. Celem Rypińskiej Wiosny Teatralnej oprócz promocji amatorskiej twórczości teatralnej jest również m.in. inspirowanie do poszukiwań nowych form pracy artystycznej w zespole, szeroko rozumiana edukacja teatralna zarówno zespołów jak i społeczeństwa, a przede wszystkim integracja miłośników sztuki teatralnej. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!!!

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ