ban-header-logo2.jpg
zaawansowane opcje wyszukiwania
                       
podatki 2020.jpg
grafika
Wtorek, 02.04.2019
K.KrajnikLiczba wyświetleń: 677
14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

Dziś przypada 14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Papież Polak, 264. następca św. Piotra, zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie w wieku 84 lat.

Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat był wyjątkowy ze względu na wymiar duchowy papieskiego nauczania, liczbę pielgrzymek oraz kanonizacji. Nazwany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa.

Zmarłemu Janowi Pawłowi II hołd w bazylice św. Piotra złożyło ponad 3 miliony osób. Na pogrzeb – 8 kwietnia 2005 roku – przybyli prezydenci, premierzy, królowie i książęta oraz przywódcy religijni całego świata. W 2014 roku został kanonizowany przez papieża Franciszka.

W dniu dzisiejszym pamięć Papieża Polaka uczcili: w imieniu Burmistrza Miasta Rypin Pawła Grzybowskiego Dyrektor Biura Burmistrza Monika Kalinowska oraz Przewodniczący Rady Miasta Rypin Sławomir Malinowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II Małgorzata Kuźmińska i Wicedyrektor Beata Kosmalska, którzy zapalili znicze przed pomnikiem św. Jana Pawła II.

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ