ban-header-logo2.jpg
zaawansowane opcje wyszukiwania
                       
mecze.jpg
grafika
Wtorek, 27.06.2017
Magdalena BalińskaLiczba wyświetleń: 1593
Dni Rypina 2017

Za nami Dni Rypina 2017, podczas których obchodziliśmy podwójne święto: urodziny naszego miasta i urodziny patrona – Św. Jana Chrzciciela. Dla mieszkańców był to szczególny czas świętowania, wspólnej zabawy i integracji. W tym roku uroczyste obchody zostały oficjalnie zainaugurowane w dniu 23 czerwca br. sesją Rady Miasta Rypin. Podczas obrad Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau wręczył w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy Brązowy Krzyż Zasługi dla Burmistrza Miasta Rypin Pawła Grzybowskiego oraz Medal za Długoletnią Służbę dla Komendanta Straży Miejskiej Jerzego Lulińskiego. Ponadto podczas uroczystości Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Sochacki wraz z Wiceprzewodniczącym Sławomirem Malinowskim przekazali podziękowania i gratulacje Burmistrzowi oraz Radnemu Rady Miasta Rypin Zbigniewowi Dariuszowi Kędzierskiemu w związku z 15-letnią pracą na rzecz samorządu. W czasie uroczystych obrad odbyła się również prezentacja grafik autorstwa „Zasłużonej dla Miasta Rypin” Bożeny Giedych. Tradycyjnie nie zabrakło również przekazania symbolicznych kluczy do bram miasta. W programie uroczystości było również wręczenie tytułu „Zasłużony dla Miasta Rypina” Janowi Szymańskiemu, który niestety nie mógł być obecny podczas uroczystości.

W programie dalszych obchodów święta miasta był mecz rozegrany na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji między Reprezentacją Artystów Polskich, a Samorządowcami. Na boisku zagrali znani z filmu, telewizji i boiska w tym m.in. Jarosław Jakimowicz, Marcin Mroczek, Robert Moskwa i Przemysław Cypryański. Sportowych emocji nie brakowało, a ostatecznie rozgrywki zakończyły się wynikiem 6:3 dla Reprezentacji Artystów Polskich. Pierwszy dzień obchodów Dni Rypina zakończyła Noc Świętojańska, zorganizowana przez Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej oraz Nocne Obserwacje Nieba w rypińskiej Astrobazie. 

Drugi dzień Dni Rypina rozpoczęły zawody wędkarskie przy oczku wodnym na terenie MOSiR. Z kolei w Rypińskim Centrum Sportu odbył się Turniej Bowlingowy o Puchar Przewodniczącego Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady Miasta Rypin. Współzawodnictwo stało na wysokim poziomie i zakończyło się zwycięstwem Macieja Świtalskiego, który pokonał w finale Andrzeja Zaczkiewicza. W meczu o trzecie miejsce Sławomir Stępski wygrał ze Stanisławem Foreńskim. Sportowych emocji nie brakowało również podczas Spartakiady Przedszkolaków, w której pierwsze miejsce zajęło Przedszkole Miejskie Nr 1 oraz podczas mini Turnieju Piłki Nożnej. Ponadto zorganizowano również Turniej Rycerski i Konkurs Wiedzy o Rypinie.

Ważnym punktem obchodów święta miasta była procesja z relikwiami patrona miasta Św. Jana Chrzciciela, która wyruszyła spod kościoła Św. Trójcy. Uczestnicy procesji zatrzymali się przy pomniku patrona, pod którym proboszcz parafii Ks. Kan. Dr Andrzej Krasiński odmówił modlitwę zawierzenia miasta. Następnie w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowano na skwer przy ul. Plac Sienkiewicza, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika księcia łęczycko-dobrzyńskiego Władysława, który w dniu 24 czerwca 1345 r. ulokował miasto w granicach obecnego Rypina.

Kulminacją obchodów Dni Rypina był blok koncertowy. Na scenie wystąpił m.in. zespół Korniki, Aleksandra Szwed & The Czad Makers, Bas Tajpan & Bob One oraz zespół Bracia. Ponadto między koncertami odbyło się wręczenie nagród w konkursach „Superelewacja” i „Wędka Burmistrza”. W konkursie na najładniejszą elewację budynku pierwsze miejsce zdobyła Wspólnota Mieszkaniowa „Dom Nauczyciela”, drugie miejsce zdobyła Magdalena Raciniewska, a trzecie Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Mławskiej 16. Z kolei „Wędka Burmistrza 2017” trafiła do Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej na realizację projektu pod nazwą „Letnia Czytelnia”. W czasie bloku koncertowego Burmistrz Paweł Grzybowski wręczył również tytuł Rypiński Laur Gospodarczy Prezesowi Zarządu Cedrob S.A. Andrzejowi Goździkowskiemu. Nagroda „Rypiński Laur Gospodarczy” to uhonorowanie działalności, która wpływa na rozwój społeczno – gospodarczy naszego miasta i regionu. Jest to szczególne wyróżnienie dla prężnie działających przedsiębiorstw na terenie Rypina. W tym roku prestiżowy tytuł przyznano Firmie Cedrob S.A., która w sierpniu ubiegłego roku oficjalnie otworzyła w naszym mieście nowoczesną wytwórnię pasz, spełniającą najwyższe standardy światowe. Wieczór zakończył się pokazem fajerwerków.

Niedzielne uroczystości z okazji Dni Rypina rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji miasta i mieszkańców Rypina w Parafii Św. Stanisława Kostki, której przewodniczył Ksiądz Infułat Marek Smogorzewski. W uroczystej mszy świętej uczestniczył również Ksiądz Kanonik Dr Andrzej Krasiński, władze miasta na czele z Burmistrzem Miasta Rypin Pawłem Grzybowskim, a także poczty sztandarowe, Chór „Belcanto” oraz mieszkańcy miasta.

W tym dniu zorganizowano również piknik rodzinny sportowo-rekreacyjny. Mieszkańcy, którzy wzięli udział w przygotowanych konkurencjach uczestniczyli w losowaniu atrakcyjnych nagród w tym m.in. tabletów, roweru oraz innych ciekawych upominków i voucherów ufundowanych przez sponsorów. Podczas pikniku rozstawiono również Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego. Dni święta miasta zakończyły się w poniedziałek spotkaniem autorskim i występem kabaretowym Jacka Fedorowicza w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom naszego miasta za czynny udział w uroczystościach. Słowa podziękowania kierujemy również do sponsorów i wszystkich osób zaangażowanych w organizację Dni Rypina 2017.

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Komentarze (0)
grafika