ban-header-logo2.jpg
zaawansowane opcje wyszukiwania
                       
podatki 2020.jpg
grafika
Poniedziałek, 21.09.2020
Marcin ŻebrowskiLiczba wyświetleń: 296
Lekcje z ZUS

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do współpracy przy realizacji projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”.

„Lekcje z ZUS” odpowiadają na potrzebę budowania świadomości młodych Polaków, ale i na pytania młodzieży: co to jest ZUS, co to są ubezpieczenia społeczne, dlaczego warto być ubezpieczonym i na jakie świadczenia można liczyć, gdy płaci się składki. Łamią panujące w społeczeństwie stereotypy, a wchodzącym na rynek pracy, umożliwiają dokonanie świadomego wyboru. Są też wskazówką dla przyszłych przedsiębiorców.     

Uczyć o ubezpieczeniach społecznych jest łatwiej z naszą pomocą i dlatego:

  • przygotowaliśmy bezpłatne materiały edukacyjne dla nauczyciela i uczniów („Zeszyt nauczyciela” i „Zeszyt ucznia), gotowe scenariusze lekcji oraz stronę internetową www.zus.pl/edukacja,
  • zapewniamy indywidualne wsparcie eksperta ZUS,
  • udostępnimy dodatkowe materiały informacyjne o ubezpieczeniach społecznych,
  • wystawimy nauczycielom zaświadczenia o udziale w projekcie edukacyjnym.

Projekt ma swoją stronę na Facebooku, która zawiera wiele treści merytorycznych publikowanych kilka razy w tygodniu. Wśród nich można znaleźć m.in.:

  • ciekawostki na temat ubezpieczeń społecznych i ZUS,
  • animacje poradnikowe,
  • infografiki i dane liczbowe,
  • fakty i mity o ubezpieczeniach,
  • relacje z wydarzeń edukacyjnych, które organizuje ZUS,
  • materiały partnerów medialnych np. Bryk.pl, Interia.pl.

Grafiki opisujemy w taki sposób, aby mogły korzystać także osoby, które używają czytników ekranu (niedowidzący i niewidomi). 

 Jesteśmy również na  - na kanale ”Elektroniczny ZUS”.

Wszystkie materiały dydaktyczne do Lekcji udostępniliśmy też w wersji elektronicznej na:

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/o-projekcie-lekcje-z-zus

„Lekcje z ZUS” objęli honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS”  jest Olimpiada  „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Od 2014 r. wzięło w niej udział ponad 153 tys. uczniów z całej Polski, z czego w roku szkolnym 2019/2020 aż 35 tyś. z blisko 1000 szkół.

Olimpiada jest trzyetapowa (szkolna, regionalna i centralna). Na uczestników etapu centralnego czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe  (laptopy, tablety, czytniki e-booków) oraz indeksy i punkty w rekrutacji na uczelnie wyższe. Laureaci z miejsc I – IV otrzymują indeksy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

22 kwietnia 2020 r. Minister Edukacji Narodowej w swoim Komunikacie ogłosił że Olimpiada  „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” znalazła się w wykazie olimpiad tematycznych MEN. Niesie to wymierne korzyści zarówno uczniom jak i samym szkołom.

 

Uczniowie, którzy kształcą się w zawodach  - technik ekonomista i technik rachunkowości i zostaną laureatami naszej Olimpiady będą zwolnieni w roku szkolnym 2021/2022 r. z części pisemnej egzaminu zawodowego, która będzie dotyczyć kwalifikacji EKA.05 – „Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych”.

 

Sukcesy uczniów w olimpiadach, które zwalniają z części pisemnej egzaminu zawodowego -  a więc od sezonu 2021/2022 także nasza Olimpiada – stanowią 25% punktacji w prestiżowym rankingu szkół ponadpodstawowych „Perspektywy”.

 

Szczegółowych informacji na temat programu udziela Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji Sylwia Bratkowska-Gburek, telefonicznie pod numerami 56 610 94 70, 502009961 lub elektronicznie pod adresem: .  Na ten adres e-mail prosimy przesłać zgłoszenie do projektu wraz z informacją, czy przesłać Państwu materiały dla nauczycieli i uczniów w formie papierowej i dla ilu uczniów. W formie elektronicznej dostępne są na stronie ZUS.

 

Natomiast zgłoszenia do udziału w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” edycja 2020/2021 proszę przesłać pocztą do Koordynatora ds. komunikacji i edukacji Sylwii Bratkowskiej-Gburek, na adres Komitetu Wojewódzkiego: ZUS Oddział w Toruniu, ul. Mickiewicza 33/39, 87-100 Toruń lub skan na adres e-mail: w terminie do 20 listopada 2020 r.

 

Przesyłam Państwu link do strony, informującej o tegorocznej Olimpiadzie.

 

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/olimpiada

 

 

Zapraszam na  „Lekcje z ZUS” – warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych.

 

Z wyrazami szacunku

 

Sylwia Bratkowska-Gburek

Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Oddział w Toruniu

Wydział Organizacji i Analiz

ul. Mickiewicza 33/39

87-100 Toruń

tel. (56) 610-94-70

 

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Komentarze (0)
grafika