ban-header-logo2.jpg
zaawansowane opcje wyszukiwania
                       
podatki 2020.jpg
grafika
Środa, 26.06.2019
Magdalena BalińskaLiczba wyświetleń: 646
Dni Rypina 2019

Za nami Dni Rypina 2019! Pięciodniowe świętowanie w historycznym grodzie nad Rypienicą zainaugurowało w piątek (21 czerwca) założenie szarfy w barwach miasta na pomniku Św. Jana Chrzciciela - Patrona Rypina. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem księcia Władysława, który w 1345 roku nadał Rypinowi prawa miejskie. Dalsze uroczystości odbyły się w Rypińskim Domu Kultury, gdzie zorganizowana została Sesja Rady Miasta Rypin. Wszystkich przybyłych gości powitał Przewodniczący Rady Miasta Rypin Sławomir Malinowski. Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. Wiceminister Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski, Posłowie na Sejm RP Anna Sobecka, Łukasz Zbonikowski, Zbigniew Sosnowski, Paweł Szramka. Po uroczystym powitaniu wszystkich gości, okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski, który mówił m.in. o dynamicznym rozwoju miasta i zrealizowanych w minionym roku inwestycjach. Podziękował również mieszkańcom, Radnym Rady Miasta Rypin, kierownikom, dyrektorom, prezesom oraz pracownikom miejskich jednostek organizacyjnych za dotychczasową współpracę oraz wspólne wyznaczanie kierunków rozwoju naszego miasta. Nie zabrakło również życzeń dla wszystkich gości i mieszkańców Rypina.

W dalszej części uroczystości wręczono tytuły „Zasłużony dla Miasta Rypin”. Pośmiertnie uhonorowano śp. Andrzeja Krzemińskiego- Wiceprezesa Zarządu Spółki DAMIX, który zmarł 26 listopada ubiegłego roku. Po wręczeniu aktu nadania tytułu rodzinie zmarłego, dla uczczenia jego pamięci zaśpiewała Julia Kuźbicka wraz z zespołem.  Drugi tytuł otrzymał Czesław Biały – wieloletni nauczyciel i dyrektor rypińskich szkół średnich, który przybył na piątkową uroczystość wraz z rodziną. Następnie zebrani goście obejrzeli teledysk w reżyserii Wawrzyńca Turowskiego pt. „Nic, a nic”, a także monodram „Być jak Meryl”, w reżyserii Grzegorza Pawlaka, który wykonała utalentowana aktorka młodego pokolenia - Weronika Wierzbowska. Uroczysta sesja zakończyła się symbolicznym przekazaniem kluczy do bram miasta, które burmistrz Paweł Grzybowski wręczył przedstawicielom Nauczycielskiego Chóru „Belcanto” .

Dalsze obchody Dni Rypina przeniosły się do Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie uroczyście otwarto wystawę pt. „100. rocznica utworzenia Polskiej Policji Państwowej”.  Ekspozycja przedstawia dzieje policji w okresie międzywojennym  w Rypinie, a dla zwiedzających będzie otwarta do końca września.

Tegoroczne Dni Rypina obfitowały też w szereg ciekawych wydarzeń sportowych. Wśród nich były m.in. trzydniowe rozgrywki w ramach Turnieju tenisa ziemnego, a także Samorządowy turniej sportowy i Zawody wędkarskie. Bez wątpienia wiele emocji dostarczyły sobotnie Rozgrywki w ramach Cyklu Turniejów Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu  U-12. Wszystkich uczestników turnieju powitali Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski oraz Jacek Jałowiec - przedstawiciel Dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu Mariusza Kałużnego. W piłkarskich zmaganiach udział wzięło siedem drużyn. Ostatecznie, pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Brodnicy, drugie Unia Wąbrzeźno, a  trzecie KS Lech Rypin.  Najlepszym strzelcem turnieju został Łukasz Filipkowski z UKS Gol Brodnica, a najlepszym bramkarzem uznano Jakuba Zalewskiego z Unii Wąbrzeźno. Turniej w Rypinie był przedostatnim w ramach Cyklu Turniejów Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu. Ostatni turniej odbędzie się w Inowrocławiu. Ekipy, które staną na podium wszystkich turniejów zagrają w wielkim finale. Najlepszy zespół całego cyklu otrzyma bardzo atrakcyjną nagrodę – voucher na sprzęt sportowy o pokaźnej wartości oraz obóz w ośrodku COS w Cetniewie nad morzem.

Sportowych emocji nie zabrakło także podczas Spartakiady Przedszkolaków, która odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Rypin w hali Rypińskiego Centrum Sportu. Po emocjonujących rozgrywkach pierwsze miejsce zdobyły przedszkolaki z PM nr 3 „Niezapominajka”, miejsce drugie PM nr 2, a trzecie PM nr 1.

Ponadto podczas Dni Rypina dla mieszkańców miasta i zaproszonych gości przygotowano szereg dodatkowych atrakcji. Wśród nich było m.in. Mobilne Laboratorium Fundacji PGNiG „Być jak Ignacy” pod patronatem Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Anny Gembickiej. Wszyscy, którzy odwiedzili mobilną strefę edukacyjno-naukową mogli wziąć udział w ciekawych eksperymentach i tym samym przenieść się chociaż na chwilę w świat Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curii i Ignacego Łukasiewicza.  Niedaleko mobilnego laboratorium swoje stanowisko miała również rypińska modelarnia „Hobby”, która prowadzona  jest w Rypińskim Domu Kultury pod kierunkiem Jana Więczkowskiego. Podczas Dni Rypina modelarze prezentowali zarówno modele pływające, jak i latające i opowiadali o tym, jak one powstają.

Sobotnie popołudnie i wieczór upłynęły pod znakiem koncertów. Na początek na scenie wystąpiła Dziecięca Grupa Estradowa, prowadzona pod kierunkiem Katarzyny i Mirosława Becmer. Pomiędzy koncertami rozstrzygnięte zostały konkursy, ogłoszone przez Burmistrza Miasta Rypin. W konkursie „Superelewacja” I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 8000 zł otrzymał Bogdan Szałwiński za elewację budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ul. Piaski 20. Miejsce drugie i nagrodę pieniężną w wysokości 4500 zł otrzymali Teresa i Ryszard Majorkiewicz za elewację budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ul. Sportowej 18. Natomiast III miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 2500 zł trafiła do Adama Gołębiewskiego za elewację budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ul. Nowy Rynek 31. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

W ramach Dni Rypina rozstrzygnięty został też konkurs pn. „Wędka Burmistrza”, który skierowany jest do  miejskich spółek oraz jednostek oświaty i kultury, a jego celem jest promocja nowatorskich działań na rzecz Rypina. W tym roku „Wędka Burmistrza” trafiła do Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej na realizację projektu pn. „Książka na wyciągnięcie ręki”. Nagrodę odebrał dyrektor rypińskiej książnicy Marek Taczyński. W ramach projektu powstanie nowoczesne oprogramowanie, dzięki któremu wypożyczenie książek będzie dla mieszkańców dużo łatwiejsze. Dotychczasowe cztery bazy danych zostaną scalone w jedną. W ramach projektu przewidziane jest też m.in. szkolenie dla pracowników z obsługi systemu i zorganizowanie spotkania promocyjnego. Rypińska książnica otrzymała „Wędkę Burmistrza” po raz czwarty. Wcześniej w ramach konkursu otrzymała nagrodę na realizację „Rypińskiej Biblioteki Cyfrowej”, „Fantastycznego Rypina” i „Letniej Czytelni”.

Podczas Dni Rypina uhonorowano także lokalne firmy. Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski wręczył tytuł „Rypiński Laur Gospodarczy”. Nagroda to uhonorowanie działalności, która wpływa na rozwój społeczno-gospodarczy naszego miasta i regionu. Jest to też szczególne wyróżnienie dla prężnie działających przedsiębiorstw z terenu. W tym roku prestiżowy tytuł otrzymało Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowo - Usługowo JOKO. Nagrodę odebrał właściciel firmy Jerzy Ostrowski. Ponadto burmistrz Paweł Grzybowski wręczył tytuł „Przyjaciel Rypina” dla Przedsiębiorstwa Produkcyjno- Handlowo-Usługowego ZALMET. Nagrodę odebrali Bożena, Witold i Paweł Zaleśkiewicz. Tytuł to podziękowanie za wieloletnią i kreatywną współpracę oraz zaangażowanie i wkład w rozwój naszego miasta. Nie zabrakło także podziękowań dla młodych mieszkańców miasta. Włodarz Rypina podziękował Darii Pilśniak, Zuzannie Wiśniewskiej, Konradowi Tęgowskiemu i Maciejowi Becmer z Dziecięcej Grupy Estradowej, prowadzonej pod kierunkiem Katarzyny i Mirosława Becmer. Wyróżniona młodzież  kończy w tym roku swoją przygodę w szeregach Grupy. 

Dla mieszkańców miasta i zaproszonych gości na plenerowej scenie podczas sobotniego bloku koncertowego wystąpił raper i producent muzyczny Abradab.  Zaś  gwiazdami wieczoru był zespół Varius Manx z Kasią Stankiewicz oraz Red Lips z rypinianką Joanną „Rudą” Lazer.

Niedzielne obchody święta miasta to przede wszystkim zorganizowany po raz pierwszy „Rypiński Bieg Bosych Antków”. Bieg boso po bieżni odbył się w sześciu kategoriach, w których łącznie udział wzięło około 140 uczestników. W kategorii dzieci od 3 do 4 lat (bieg na 60 metrów) pierwsze trzy miejsca zdobyli kolejno: Zuzanna Wiśniewska, Jakub Zdunowski i Liliana Turalska. W kategorii dzieci od 5 do 6 lat (bieg na 60 metrów) na podium stanęli: Pola Żytowiecka, Wiktor Żelaziński i Otylia Żytowiecka, w kategorii od 7 do 8 lat (bieg na około 200 metrów) wśród dziewczynek najszybciej pobiegły: Zofia Bińczak, Kamila Pysiak, Wiktoria Leżyńska, a wśród chłopców: Gabriel Żelazkowski, Jan Wiśniewski i Mikołaj Motylewski. W kolejnej kategorii od 9 do 11 lat (bieg na około 200 metrów) na podium stanęli: Zofia Motylińska, Nadia Zatka, Wiktoria Olszewska, Szymon Chabowski, Stanisław Łęgosz i Lucjan Łęgosz, w kategorii od 12 do 17 lat (bieg na około 400 metrów) najszybciej na mecie zameldowali się: Julia Niedbalska, Wiktoria Kaszubska, Julia Bińczak, Karol Elwartowski, Edwin Steckiewicz i Bartek Ratkowski. W ostatniej kategorii od 18 lat i powyżej (bieg na około 1600 metrów) najlepsi okazali się: Justyna Drozdowicz, Jolanta Rzęsiewicz, Alicja Szymańska oraz wśród mężczyzn: Bartosz Chmielewski, Dawid Szymański i Paweł Drozdowicz. Wszystkim uczestnikom biegu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w sportowych zmaganiach.

Niedzielne obchody Dni Rypina zakończył koncert organowy Jana Szypowskiego, który odbył się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

W poniedziałek, w uroczystość patrona miasta Świętego Jana Chrzciciela, w Parafii pw. Świętej Trójcy odprawiona została  Msza Święta w intencji wszystkich mieszkańców Rypina. W uroczystości udział wzięli  mieszkańcy i władze miasta, a także poczty sztandarowe, Miejska Orkiestra Dęta oraz Chór Nauczycielski „Belcanto”. Uroczystą Mszę Świętą odprawili Proboszcz Parafii Ks. Kanonik Andrzej Krasiński, Ks. Prałat Tadeusz Zaborny, Proboszcz Parafii Św. Stanisława Kostki Ks. Infułat Marek Smogorzewski oraz  Proboszcz Parafii Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Rychtalu Ks. Mariusz Białobłocki. To właśnie z Parafii w Rychtalu w 2015 roku otrzymaliśmy niezwykły dar, jakim jest relikwiarz z fragmentem materiału, w który setki lat temu wszyta została relikwia kości Św. Jana Chrzciciela – patrona naszego miasta. Po uroczystym nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik Św. Jana Chrzciciela, gdzie odczytano akt zawierzenia oraz złożono wieniec w barwach miasta.

Następnie w kaplicy Świętej Barbary odbył się program słowno-muzyczny pt. „Latarnie Marzeń w Moim Mieście”, przygotowany przez Bractwo Literackie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Poniedziałkowe obchody zakończyła zaś Noc Świętojańska, która odbyła się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Pięciodniowe świętowanie zakończyło się we wtorek, 25 czerwca spotkaniem autorskim z Joanną Bator. Spotkanie zorganizowała Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna.

Wszystkim mieszkańcom miasta oraz przybyłym gościom, dziękujemy za wspólnie spędzony czas, za udaną zabawę i udział w wydarzeniach zorganizowanych z okazji Dni Rypina 2019!!!

 

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ