ban-header-logo2.jpg
zaawansowane opcje wyszukiwania
                       
podatki 2020.jpg
ban-defibrylator_Easy-Resize.com.jpg
ban-odpady.jpg
15920530_banner_wybory2.jpg
banner_burmistrz5.jpg
banner GEOPORTAL.jpg
ban_oferty2.jpg
ban_prezentacja.jpg
ban-sesja2.jpg
przedsiebiorcy.jpg
PSR2020.jpg
tvrypin.jpg
budżet_ok.jpg
1.jpg
ban-pogoda.jpg
banner_informator_2b.jpg
ban-newsletter.jpg
smsinfo.jpg
ban-cmentarz.jpg
ban-biblioteka.jpg
Banerek - repertuar.jpg
urzad.jpg
grafika
Hedemora

W dniach od 24 do 26 lipca 2009 r. władze Rypina, przebywały w partnerskim mieście Bauska. Łotewskie miasto obchodziło 400-lecie nadania praw miejskich. W ramach jubileuszowych uroczystości zorganizowana została konferencja miast partnerskich, w której uczestniczyli przedstawiciele z Bauski, Rypina, szwedzkiej Hedemory i litewskiego miasta Pakroje. Spotkanie zaowocowało wielonarodowym porozumieniem o współpracy. Porozumienie otwiera Rypinowi drogę do podpisania umów partnerskich z Hedemorą i Pakroje oraz rozbudowę współpracy międzynarodowej.

Hedemora (Szwecja) - to jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Dalarna, siedzibą jej władz jest miasto Hedemora. Powierzchnia: 839 km ², liczba ludności 15 tysięcy (w tym miasto Hedemora 7 200). Data założenia miasta 1446 r. Najwyższym organem gminy jest Rada Gminy. Składa się z 41 radnych wybieranych w wyborach lokalnych. Budżet gminy wynosi 74 mln euro. Na terenie Gminy Hedemora zarejestrowanych jest 1450 podmiotów gospodarczych, zdominowanych przez drobny biznes, przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 pracowników. Największą prywatną firmą jest kopalnia cynku w Garpenberg, zatrudniająca 325 pracowników. Inne duże firmy również powiązane są z branżą metalurgiczną. Miasto cechuje się dobrze zachowaną zabudową centrum miasta z przełomu XVIII i XIX w. z zabytkowym ratuszem, hotelem i XIV wiecznym kościołem. Inne ciekawe miejsca:

Hedemora Gammelgard - skansen, jeden z najstarszych w Szwecji usytuowany na brzegach jeziora Hönsan,

Jezioro Hovran - brzegi zamieszkiwane przez 170 różnych gatunków ptaków, jedno z najlepszych w Szwecji miejsc do obserwacji ptaków,

Muzeum Motorów - zgromadzone tam maszyny pochodzą z okresu 1918-1958. Od 51 lat odbywają się w Hedemorze wyścigi motorów. Żaden inny sport w Szwecji nie cieszy się większą popularnością.

Hedemora posiada pięć miast partnerskich:

Bauska (Łotwa)

Ishozi-Ishunju-Gera (Tanzania)

Nord Fron (Norwegia)

Nysted (Dania)

Vehkalahti (Finlandia)

więcej: http://www.hedemora.se


Wyświetl większą mapę


Wyświetl większą mapę

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się