ŻŁOBKI – WPIS DO REJESTRU
Żłobki i kluby dziecięce mogą tworzyć i prowadzić jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje publiczne, osoby fizyczne oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego wymaga wpisu do Rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Rejestr żłobków i klubów dziecięcych zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, prowadzi Burmistrz Miasta Rypin.
Zgodnie z art. 33 ust.1 ww. ustawy, wpis do rejestru podlega opłacie, która stanowi dochód własny gminy.
Rada Miasta Rypin w drodze uchwały ustaliła wysokość opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, prowadzonego przez Burmistrza Miasta Rypin wysokości 300,00 złotych (słownie: trzysta złotych 00/100), (Uchwała Nr XLII/266/2022 Rady Miasta Rypin z dnia 18 lutego 2022 roku w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych – Dz. Urz. Woj. Kuj. – Pom. z 2022 roku, poz. 1016).
Opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, należy dokonać w kasie Urzędu Miejskiego w Rypinie lub na rachunek bankowy:
Urząd Miasta Rypin: 73 2030 0045 1110 0000 0253 9900
Zasady rejestracji, zmian w rejestrze i wykreślenia z rejestru żłobka i klubu dziecięcego prowadzonego przez osobę fizyczną, osobę prawną i jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej:
- Burmistrz Miasta Rypin dokonuje wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych na podstawie wniosku o wpis do rejestru zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 4 lutego 2011r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
- Zgodnie z wymogami ww. ustawy, aby uzyskać wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, należy złożyć wniosek o wpis do rejestru, zawierający wszystkie wymagane informacje, oświadczenia, zaświadczenia oraz inne dokumenty.
- Zgodnie z art. 35b ww. ustawy, wnioski, o których mowa w art. 28 ust. 1, art. 32 pkt 1 i art. 35 ust. 1 pkt 1, oraz dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 2 i ust. 2a, są składane wyłącznie drogą elektroniczną, za pomocą systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 62a, zgodnie z wzorami określonymi przez ministra właściwego do spraw rodziny, zamieszczonymi w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 62a. Do wniosku o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych dołącza się dokumenty, o których mowa w art. 35b ust. 4 ww. ustawy.
- Po dokonaniu wpisu do rejestru, zgodnie z art. 30 ww. ustawy, wnioskodawca otrzyma zaświadczenie o dokonaniu wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.
- Od momentu dokonania wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, podmiot będzie podlegać nadzorowi w zakresie warunków i jakości świadczonej opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Nadzór sprawuje Burmistrz Miasta Rypin, na podstawie planu nadzoru. Czynności nadzorcze mogą być również prowadzone poza planem nadzoru, na podstawie art. 55 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Odmowa wpisu do rejestru następuje gdy:
- podmiot nie spełnienia warunków wymaganych do utworzenia i prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego,
- wydano prawomocne orzeczenie zakazujące przedsiębiorcy wykonywania działalności gospodarczej objętej wpisem,
- w stosunku do przedsiębiorcy wydano decyzję o zakazie wykonywania działalności objętej wpisem, w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku.