W dniach 10-11 lutego w Brukseli odbyła się 116. sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów. W dwudniowych obradach, które odbywały się w sali posiedzeń plenarnych Parlamentu Europejskiego, uczestniczył delegat Związku Miast Polskich do KR – Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski.
Na sesji plenarnej burmistrz naszego miasta zaznaczył swoją aktywność, występując w imieniu grupy ECR – europejskiej partii Konserwatystów i Reformatorów. Wystąpienie skierowane było do komisarza ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tobora Nnavracsicsa.
Wśród wielu punktów posiedzenia Komitetu Regionów było także m.in. wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej – Donalda Tuska, wystąpienie Coriny Cretu - komisarz do spraw polityki regionalnej, a także Ronalda Plasterka, niderlandzkiego ministra spraw wewnętrznych i ds. kontaktów z Królestwem. Podczas posiedzenia opiniowano także m.in. projekt rezolucji w sprawie zagrożeń dla strefy Schengen, czy też realizację odnowionych ram europejskiej współpracy w dziedzinie młodzieży.
Poniżej treść wystąpienia Burmistrza Miasta Rypin Pawła Grzybowskiego:
„Szanowny Komisarzu Navracsics, w imieniu grupy ECR chciałbym powitać Pana na sesji plenarnej Komitetu Regionów. Chciałbym wypowiedzieć się w sprawie edukacji młodych i jej roli w zapewnianiu miejsc pracy w regionach miejskich i wiejskich. Jest to obszar, gdzie potrzebujemy więcej regionalizmu. Na początku, dla zilustrowania jak ważna jest dla nas ta sprawa przedstawię pewne dane. Jak wiecie europejski wskaźnik bezrobocia poniżej 28 roku życia (EU-28) w grudniu 2015 wynosił 9%. Jak doskonale Pan wie, wskaźnik bezrobocia wśród młodych w naszych krajach jest generalnie znacznie wyższy – nawet dwa i więcej razy wyższy niż ogólny wskaźnik dla każdego wieku. Polska w tym względzie się nie wyróżnia. Obecny wskaźnik bezrobocia wynosi 10,3 %, ale bezrobocie wśród młodych to 20%. W niektórych krajach UE połowa młodych ludzi jest bezrobotna. Inną rzeczą, o której nie powinniśmy zapominać w tym kontekście jest podział miasto – wieś. Jako przykład podam region, który reprezentuję – województwo Kujawsko-Pomorskie. W dwóch największych miastach regionu – Bydgoszczy i Toruniu wskaźnik bezrobocia w 2015 wynosił odpowiednio 5.4% i 6.9%, podczas gdy w niektórych regionach wiejskich był bliski 25%. Zachęcam Pana Komisarza do ścisłej współpracy z czołowymi politykami w celu lepszej pracy nad tym wyzwaniem i konsultowania Pana przedsięwzięć z władzami lokalnymi i regionalnymi. Finansowanie innowacyjnych centrów nauczania, wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami, poprawa infrastruktury – mają kluczowe znaczenie i nie powinno być ograniczane na obszarach wiejskich. Jeśli skupimy się zbytnio na miastach, wzrost będzie nierówny, sterowany centralnie i nasz kraj szybko się wyludni. Musimy wspólnie rozważyć, jak zapewnić naszym młodym obywatelom z różnych części naszych krajów kwalifikacje, które znajdą zastosowanie w regionach z których pochodzą. Wszelkie badania prowadzone w moim regionie wskazują na rozdźwięk pomiędzy potrzebami pracodawców, a kwalifikacjami poszukujących pracy. Jako władze lokalne i regionalne mamy kluczową rolę do odegrania w tej sprawie. Często działamy jako dostawcy usług edukacyjnych, szkoleniowych i zawodowych. Niestety nie zawsze zapewnia nam się elastyczne podejście i właściwe zasoby, aby ułatwić młodym ludziom przejście z etapu edukacji na rynek pracy. Na koniec chciałbym podkreślić, że edukacja i kwalifikacje często dotyczą umiejętności miękkich. Kluczem do prawdziwej edukacji jest inteligencja plus charakter. Chciałbym zatem wezwać Komisję Europejską do pracy z władzami lokalnymi i regionalnymi, by wykorzystać program Erasmus+, aby dotrzeć do różnych grup uczestników. Erasmus+ jest ważnym programem ponieważ otwiera możliwości dla młodych Europejczyków i pomaga ludziom z różnych kultur lepiej oddziaływać na siebie, adaptować się i komunikować. Dziękuję.”