W dniu 30 stycznia 2014 roku w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie odbyła się prelekcja Pani Magdaleny Lica – Kaczan pod tytułem: „Olendry. Osadnictwo, kultura, pamięć". Prelegentka, na co dzień pracuje, jako etnograf w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Od kilku lat zajmuje się między innymi tematyką Olendrów, czyli osadników z Fryzji i Niderlandów, najczęściej wyznania mennonickiego, którzy w XVI - XVII wieku zakładali osady i wsie wzdłuż Wisły w tym także na Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej. Najczęściej zasiedlali tereny podmokłe, nieużytki oraz pustkowia. Posiadali umiejętność melioracji oraz wysoką kulturę rolną, zachowali wolność osobistą, dlatego też w krótkim czasie stali się najzamożniejszą grupą chłopów.
W późniejszym okresie, aż do połowy XIX wieku mianem olendrów nazywano osadników różnych narodowości, (m. in. Niemców), którzy korzystali z pewnych przywilejów wynikających z prawa stosowanego przez fryzyjskich i niderlandzkich kolonistów.
Pani Magdalena Lica – Kaczan przedstawiła historię olenderskiego osadnictwa w Polsce, w tym m. in.: przyczyny oraz przebieg kolonizacji, ustrój gminy i regulacje prawne, typy osad i gospodarstw, wyznanie.