Szanowni Państwo,
uciążliwy zapach towarzyszył nam od dłuższego czasu i pochodził z pofermentu wywożonego z Biogazowni znajdującej się w Starorypinie Prywatnym (gmina Rypin). Zakład działa od wiosny 2013 roku i został wybudowany przez grupę rolników z powiatu rypińskiego. Chociaż obiekt nie znajduje się w granicach miasta i nie podlega mu w żaden sposób, a występowanie przeciwko przedsiębiorcom nie należy do miłych zadań, to z uwagi na interes mieszkańców Rypina, który jest dla mnie najważniejszy, podjąłem stosowne działania. W związku z tym, zorganizowano m.in. spotkania z udziałem przedstawicieli władz miasta, powiatu, gminy Rypin oraz właścicieli Biogazowi, a także otwarte spotkanie z udziałem mieszkańców. Ponadto wystosowałem pisma z wnioskiem o interwencję do właściwych instytucji: Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, do Starosty Rypińskiego i Wójta Gminy Rypin.
W kwietniu br., w związku z zawiadomieniem, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę w Biogazowni. Ustalono, że w zakładzie zmieniono stosowane substraty. Glicerynę i serwatkę zastąpiono odpadową tkanką zwierzęcą i osadami z oczyszczalni ścieków, które trafiły do zakładu z brodnickiej fabryki żelatyny. Stwierdzono nieprzyjemne zapachy, ponieważ proces technologiczny nie był w całości hermetyczny. Wówczas, do pokontrolnego protokołu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska odniósł się zarząd Biogazowni, który złożył deklarację o przyjęciu programu ograniczania uciążliwości odorowych.
W związku z tym, że nieprzyjemne zapachy w dalszym ciągu doskwierały mieszkańcom Rypina, rypiński magistrat wystąpił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie uchylenia zezwolenia na przetwarzanie odpadów innych niż niebezpieczne dla Biogazowni. Wskazaliśmy na rozbieżność między decyzją środowiskową, a pozwoleniem na przetwarzanie odpadów. W odpowiedzi, Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło nieważność decyzji Starosty Rypińskiego z dnia 10 października 2013 r. w sprawie udzielenia zezwolenia Biogazowi Rypin Sp. z o.o. na przetwarzanie odpadów innych niż niebezpieczne. Oznacza to, że Biogazownia musi zaprzestać przyjmowania wcześniej stosowanych odpadów i ich wykorzystywania. Biogazowi przysługuje prawo odwołania się od ww. decyzji.
Burmistrz Miasta Rypin
Paweł Grzybowski