Drodzy Mieszkańcy Rypina,
to już sześć lat, kiedy mam zaszczyt sprawować funkcję Burmistrza Miasta Rypin. Dziękując Państwu za to, że obdarzyliście mnie swoim zaufaniem, chciałbym podsumować najważniejsze wydarzenia i działania, podejmowane w minionym czasie. Ostatni rok był bardzo pracowity dla naszego miasta. Był to czas realizacji wielu ważnych inwestycji, jak i przygotowywania dokumentacji pod kolejne zadania oraz dokumentów niezbędnych do aplikowania o środki z funduszy Unii Europejskiej w nowym okresie programowania tj. „Strategii Gminy Miasta Rypin na lata 2014-2020” oraz „Strategii Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Rypińskiego”. Istotnym dla nas dokumentem jest również Lokalna Strategia Rozwoju (LSR) opracowywana przez Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania Region Północ, do którego należy nasze miasto. LSR jest dokumentem, na podstawie którego Stowarzyszenie będzie ubiegał się o pozyskanie puli środków finansowych zarówno z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, jak i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Następnie środki będą rozdysponowane na obszarze 5 gmin wchodzących w skład LGD Region Północ, w tym na terenie naszego miasta.
Minione dwa lata to również czas wyjątkowych jubileuszy. W 2015 roku uroczyście obchodziliśmy 950-lecie pierwszej wzmianki o Rypinie oraz 670-lecie nadania praw miejskich. Świętowaliśmy także 25-lecie samorządu terytorialnego i 25 lat rypińskiej Agry. Również w 2016 roku przeżywaliśmy wyjątkowe wydarzenia: 1050-lecie Chrztu Polski i 100-lecie budowy gmachu Rypińskiego Towarzystwa Kredytowego „Zgoda”. Przeżywaliśmy też nawiedzenie Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz gościliśmy pielgrzymów z Armenii, podążających na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Współorganizowaliśmy I Międzynarodowy Festiwal Balonowy w naszym mieście, który był niepowtarzalną okazją do obejrzenia najlepszych załóg balonowych z różnych zakątków świata. Oprócz tego tradycyjnie byliśmy organizatorami pikniku rodzinnego „Majówka”, Dni Rypina, Targów Agra Rypin oraz pikniku rodzinnego „Na świętego Marcina najlepsza gęsina z Rypina”. Nasze miasto było też współgospodarzem spotkania z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, podczas którego przedstawił on samorządowcom i przedsiębiorcom główne założenia „Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, a także konsultacji społecznych na temat tego projektu z udziałem kierownictwa Ministerstwa Rozwoju. W grodzie nad Rypienicą gościliśmy też Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Derę, a także posła do Parlamentu Europejskiego Kosmę Złotowskiego, Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Patronowaliśmy wielu wydarzeniom, m.in. akcji „Daj włos”, I Ogólnopolskim Zawodom Pływackim, Turniejowi Piłki Nożnej Nowe Osiedle Cup, Turniejowi Piłki Siatkowej Plus Liga.
Niemniej jednak minione dwa lata to nie tylko czas spotkań i świętowania, ale przede wszystkim okres wytężonej pracy zmierzający do dalszego rozwoju miasta. Efektem naszych działań jest realizacja wielu ważnych inwestycji. Jednym z priorytetów jest systematyczna modernizacja i remontowanie infrastruktury drogowej. Dzięki temu udało się zrealizować liczne inwestycje, które znacznie przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców. Do tych najważniejszych należy długo oczekiwana przebudowa ulicy Spokojnej oraz nowe nawierzchnie ulic: Rzeźniczej, E. Orzeszkowej, Osiedla Sportowego, Słonecznej, Strażackiej, 11 Listopada, Zielonej, Bukowej i Willowej, Bohaterów Czerwca 1956 r., Prusa, Słowackiego, Podmiejskiej i obecnie trwająca przebudowa ulicy Mławskiej realizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Wraz z przebudową i modernizacją dróg, systematycznie remontowaliśmy zniszczone chodniki, m.in. w rejonie ulic: E. Orzeszkowej, Nowej, Garncarskiej, ks. Cz. Chojeckiego, Cichej, Łącznej, Ogrodowej, Mławskiej, Kolorowej, Koszarowej. W ramach prowadzonych inwestycji staramy się również uwzględniać potrzeby miłośników jednośladów, tworząc w miarę możliwości ścieżki pieszo-rowerowe na terenie miasta.
Równocześnie z inwestycjami drogowymi prowadziliśmy działania, których celem była poprawa wizerunku miasta. Rewitalizacja zdegradowanych terenów, nowe skwery z zielenią, a także odnowiony park przy ul. E. Orzeszkowej wpłynęły na poprawę estetyki miasta. Szczególnie cieszę się, że w parku przy ul. E. Orzeszkowej odnowiony został pomnik 900-lecia i powstały nowe ścieżki ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym lub rodzicom z wózkami. Dodatkowo, dzięki wygranej mieszkańców w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez firmę „Garnier”, otrzymaliśmy środki finansowe na rewitalizację tego miejsca. Teren został wzbogacony nowymi nasadzeniami krzewów ozdobnych, pojawiły się ławki parkowe dla szukających odpoczynku mieszkańców. Oprócz tego wykonaliśmy rewitalizację skarpy przy budynku RTBS, oczyściliśmy starą fontannę i odnowiliśmy tzw. „garbaty mostek”. W parku zamontowane zostało również oszczędne oświetlenie typu LED. Tego typu nowoczesne oświetlenie pojawiło się także, m.in. przy ul. Brzozowej, Ogrodowej i Polnej. Cieszy również fakt kompleksowego remontu zabytkowego młyna, w którym lokalny inwestor otworzył pierwszą w powiecie galerię handlową. Poprzez modernizację zabytkowego młyna, galeria, w atrakcyjny wizualnie sposób, łączy historyczny budynek z nowoczesnością.
Bez wątpienia jedną z ważnych i długo oczekiwanych inwestycji było również oddanie bloku komunalnego przy ul. Dworcowej. Inwestycja była możliwa do zrealizowania dzięki wsparciu finansowemu z Banku Gospodarstwa Krajowego. W efekcie klucze do mieszkań odebrały 24 rodziny, które w wielu przypadkach na własne M czekały nawet po kilkanaście lat. Oprócz tego w styczniu br. przy ul. Mławskiej oddaliśmy do użytku 24- rodzinny budynek Rypińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, który został wybudowany w systemie docelowej własności. Kolejny budynek, tym razem 28-rodzinny, jest obecnie w trakcie realizacji.
Szczególnym powodem do dumy są także inwestycje w podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W sierpniu br. lider z branży spożywczo-rolnej firma Cedrob S.A. otworzyła w Rypinie nowoczesną wytwórnię pasz, dzięki czemu zatrudnienie znalazło wielu bezrobotnych mieszkańców miasta i powiatu. W „Rypińskim Obszarze Gospodarczym Bielawki” z powodzeniem rozwijają się też rypińskie przedsiębiorstwa, takie jak: Hadepol i Cukiernia-Piekarnia „Pati”, której uroczyste otwarcie odbyło się w dniu 26 lutego br. „Pati” jest pierwszą rypińską firmą, która otworzyła swoją działalność w podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Minione dwa lata to także szereg innych inicjatyw, które udało nam się zrealizować. Wśród nich warto wymienić Budżet Obywatelski Gminy Miasta Rypin, który pozwala mieszkańcom decydować o tym, jakie inwestycje będą realizowane w naszym mieście. W ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego powstał już w Rypinie nowy plac zabaw, wyremontowane zostały schody prowadzące do Przedszkola Miejskiego nr 1, a na placu przy ul. Nowy Rynek stanęła podświetlana fontanna w kształcie pierścienia. W przyszłym roku zrealizujemy projekt, który zdobył najwięcej głosów w drugiej edycji budżetu, tj. budowa strzelnicy sportowej na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Cieszę się, ze dzięki budżetowi partycypacyjnemu mieszkańcy mogą uczestniczyć w zarządzaniu miejscem, w którym żyją i proponować konkretne i ciekawe rozwiązania, z których wszyscy będziemy korzystać. Już dziś zachęcam Państwa do udziału w trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego, która ruszy w 2017 roku. Co więcej, istotne znaczenie miało również powołanie Rypińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w skład której wchodzą przedstawiciele burmistrza, Rady Miasta oraz organizacji pozarządowych jako organu doradczego i opiniotwórczego. Wśród inicjatyw, które z powodzeniem realizujemy jest Rypińska Grupa Zakupowa, której od sześciu lat jesteśmy liderem. Decyzja o wspólnym zakupie energii pozwoliła nam zoptymalizować koszty dostawy energii. Warto wspomnieć również o zawarciu umowy partnerskiej z włoskim miastem Uggiate-Trevano, która zakłada m.in. wielopłaszczyznowe współdziałanie w zakresie kultury, sportu, oświaty, a także współpracy nad projektami dotyczącymi wymiany młodzieży.
Wśród naszych działań była także skuteczna interwencja w sprawie uciążliwego zapachu, pochodzącego z zakładu znajdującego się w pobliskim Starorypinie. Chociaż obiekt nie znajduje się w granicach miasta i nie podlega mu w żaden sposób, a występowanie przeciwko przedsiębiorcom nie należy do miłych zadań, to z uwagi na interes mieszkańców podjęliśmy stosowne działania. W ich efekcie Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło nieważność decyzji starosty z dnia 10 października 2013 roku w sprawie udzielenia zezwolenia Biogazowni Rypin na przetwarzanie odpadów innych niż niebezpieczne. Kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców Rypina i powiatu to fakt, że - m.in. dzięki naszej interwencji – do Rypina wraca Rejon Dystrybucji Energii. Do tej pory, aby chociażby podpisać umowę o przyłączenie do sieci lub zwiększenie dostarczanej mocy, mieszkańcy miasta i okolic musieli jechać do oddalonej o około 30 km Brodnicy. Od 1 lutego 2017 roku w swojej dawnej siedzibie (ul. Piaski 31) będziemy mogli dokonać wszelkich formalności związanych z przyłączeniem do sieci energetycznej.
Dbamy także o zdrowie i aktywność fizyczną rypinian. To z myślą o mieszkańcach powstała nowa siłownia na świeżym powietrzu przy Szkole Podstawowej nr 1, gdzie można miło i aktywnie spędzić wolny czas. Pamiętamy też o najmłodszych mieszkańcach Rypina. Otworzyliśmy plac zabaw przy ul. Łącznej między blokami 7 i 7 a, doposażyliśmy plac zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 3, na terenie którego powstała także Edukacyjna Strefa Gier (zwycięski projekt w konkursie „Wędka Burmistrza 2015”). Skutecznie zabiegamy też o dofinansowanie naszych inwestycji w infrastrukturę sportową. W tym roku podpisaliśmy z Ministerstwem Sportu umowę na dofinasowanie przebudowy boiska przy Zespole Szkół Miejskich w Rypinie. Nowo powstała infrastruktura przyczyni się do rozwoju sportu i rekreacji w Rypinie, poprawiając warunki treningowe zawodnikom rypińskich klubów sportowych oraz uczniom Zespołu Szkół Miejskich. Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało nam również dofinansowanie dla zadania pn. „Budowa bieżni o nawierzchni poliuretanowej w MOSiR Rypin". W ramach inwestycji planowane jest wykonanie bieżni sześciotorowej o nawierzchni poliuretanowej wraz z infrastrukturą lekkoatletyczną (skocznia do skoku w dal, trójskoku oraz skocznia do skoku wzwyż). Ponadto otrzymaliśmy wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na realizację projektu pn. „Poprawa efektywności energetycznej Zespołu Szkół Miejskich w Rypinie” w wysokości 994 734,92 zł. Oprócz tego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie na zakup projektora do rypińskiego kina „Bałtyk”, dzięki czemu nasze kino wyświetla najnowze filmy w technologii cyfrowej.
Powodem do dumy jest również fakt, że decyzją Związku Miast Polskich zostałem wybrany delegatem Komitetu Regionów UE. Dzięki temu nasze miasto widoczne jest nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej. Ponadto wielokrotnie zajmujemy wysokie pozycje w rankingach ogólnopolskich, deklasując sąsiednie miasta. W rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” podsumowującym wykorzystanie funduszy UE na projekty społeczne i obejmującym wydatki bieżące w latach 2007-2015, nasze miasto zajęło pierwsze miejsce wśród miast powiatowych. Rypin został także uhonorowany tytułem „Samorząd Przyjazny Energii” i otrzymał grant inwestycyjny w wysokości 15 tysięcy złotych na dalsze wsparcie niezawodności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.
Szanowni Państwo, cieszę się z każdego sukcesu, który wspólnie osiągnęliśmy. Przed nami kolejny rok nowych wyzwań. Jestem przekonany, że wspólnie zrealizujemy jeszcze wiele ważnych przedsięwzięć, które będą służyły nam przez wiele lat.
Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski