Mieszkańcy miasta i powiatu rypińskiego, którzy mają pomysł na własny biznes oraz poszukują dofinansowania na jego start, mogą ubiegać się o środki unijne i zrealizować swój plan ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ (LGD) jest stowarzyszeniem mieszkańców regionu, którzy chcą aktywnie działać na rzecz rozwoju Ziemi Dobrzyńskiej poprzez różnego typu inicjatywy podejmowane za pomocą środków pozyskanych w ramach funduszy europejskich.
Do tej pory Stowarzyszenie LGD realizowało Lokalną Strategię Rozwoju (LSR) na lata 2007-2013. Na jej realizację pozyskane zostały środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki funduszom na terenie 8 gmin członkowskich zrealizowane zostały 94 projekty na łączną sumę dofinansowania ponad 4 mln 745 tysięcy złotych. Beneficjentami były zarówno gminy, jak i osoby fizyczne oraz stowarzyszenia.
Obecnie Stowarzyszenie wdraża Lokalną Strategię Rozwoju na lata 2014-2020. Umowa na realizację tego dokumentu została podpisana w dniu 19 maja 2016 roku. Dokument powstał dzięki aktywnemu włączeniu się społeczeństwa i pełnej integracji przedstawicieli różnych grup społecznych. Przy jego powstawaniu swój udział mieli również mieszkańcy miasta Rypin, które członkiem LGD jest od 2015 roku. Dzięki temu otworzyły się kolejne perspektywy i szanse zwłaszcza dla młodych mieszkańców na udział w wielu projektach, szkoleniach i na pozyskanie unijnych funduszy np. na swój własny biznes.
Poza naszym miastem zakres terytorialny LGD obejmuje gminy wiejskie powiatu rypińskiego: tj. Brzuze, Rogowo, Rypin, Skrwilno i Wąpielsk.Budżet wynosi łącznie około 17 mln złotych. Środki pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Unijne fundusze zostaną przeznaczone na działania z zakresu:
- Infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej,
- Ochrony, promocji i rozwoju produktów lokalnych i dziedzictwa lokalnego,
- Podejmowania działalności gospodarczej,
- Rozwoju mikro i małych przedsiębiorstw realizowane w formule projektów grantowych,
- Rewitalizacji społeczno- gospodarczej,
- Wzmocnienia aktywnej integracji o charakterze środowiskowym, wsparcia animacji i przedsiębiorczości społecznej,
- Podnoszenia wiedzy mieszkańców z zakresu ochrony środowiska, zmian klimatycznych i innowacji,
- Rozwoju infrastruktury komunikacyjnej poprawiającej spójność terytorialną,
- Wzmocnienia kapitału społecznego mieszkańców.
W najbliższym czasie planowane są nabory pierwszych wniosków. Ogłoszone zostaną trzy pierwsze konkursy obejmujące projekty z zakresu:
- Podejmowania działalności gospodarczej (planowane wsparcie w formie premii w wysokości 50 tysięcy złotych dla 20 potencjalnych beneficjentów),
- Infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej (wsparcie w wysokości 63,63% kosztów kwalifikowanych dla jednostek sektora finansów publicznych, dla pozostałych podmiotów do 100%),
- Ochrony, promocji i rozwoju produktów lokalnych i dziedzictwa lokalnego (wysokość wsparcia j.w.).
- Składanie wniosków dla osób planujących podjęcie działalności gospodarczej zostanie poprzedzone szkoleniami z zakresu wypełniania dokumentacji aplikacyjnej oraz biznesplanów w dniach 8 i 20 lutego, na które serdecznie zapraszamy- informuje kierownik biura LGD Marlena Gorczycka. O środki na podjęcie działalności gospodarczej będą mogły ubiegać się osoby pełnoletnie, zamieszkałe na obszarze objętym LSR i będące obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Finansowe wsparcie będzie można przeznaczyć m.in. na koszty ogólne (np. honoraria architektów, inżynierów, opłaty za konsultacje); najem lub dzierżawę maszyn, wyposażenia lub nieruchomości; zakup nowych maszyn lub wyposażenia; zakup lub rozwój oprogramowania komputerowego oraz zakup patentów, licencji lub wynagrodzeń za przeniesienie autorskich praw majątkowych lub znaków towarowych; podatek od towarów i usług.
Lokalna Grupa Działania realizuje również przedsięwzięcia z zakresu aktywizacji społecznej, takie jak: szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne np. do podmiotów ekonomii społecznej, imprezy promujące wdrażanie LSR, oraz mobilne punkty informacyjno-konsultacyjne. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.elgd.pl. Ponadto pracownicy LGD udzielają doradztwa w siedzibie biura, które znajduje się obecnie przy ulicy Tadeusza Kościuszki 10 w Rypinie (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00). Serdecznie zapraszamy.
W siedzibie biura LGD przy ul. Tadeusza Kościuszki 10 fachowego doradztwa udzielają: kierownik biura Marlena Gorczycka i specjalista ds. wdrażania LSR Dariusz Trojakowski.