Informujemy, że 2 czerwca 2017 roku ogłoszona została ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Nowelizacja wprowadza szereg zmian, głównie w zakresie uzyskiwania pozwoleń na usuwanie drzew z terenów nieruchomości stanowiących własność osób fizycznych.
Ww. nowelizacja ogranicza swobodną wycinkę, którą od 01.01.2017 r. można było prowadzić na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych pod warunkiem, że wycinka nie była związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od dnia 17 czerwca 2017 r.
Zgodnie z nowymi przepisami na wycinkę drzew z prywatnej posesji nadal nie będzie potrzebne uzyskanie zezwolenia w formie decyzji, jednakże obowiązkowe będzie dokonanie w Urzędzie Miasta Rypin zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa.
Nie wszystkie drzewa będzie trzeba zgłaszać. Obowiązek dokonania zgłoszenia nie dotyczy krzewów oraz drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko wnioskodawcy;
- oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte;
- rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
W terminie 21 dni od otrzymania zgłoszenia, pracownik Urzędu Miasta Rypin dokona oględzin drzewa, z których sporządzi protokół. Drzewo będzie można usunąć dopiero po upływie 14 dni od oględzin, pod warunkiem, że Burmistrz Miasta Rypin nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji administracyjnej.
WAŻNE!!!
Jeżeli drzewo nie zostanie usunięte przed upływem 6 miesięcy od daty przeprowadzenia oględzin, konieczne będzie dokonanie ponownego zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa.
Usunięcie drzewa bez stosownego zgłoszenia lub przed dokonaniem oględzin, a także w przypadku sprzeciwu organu, skutkować będzie naliczeniem administracyjnej kary pieniężnej.
Należy również zwrócić uwagę, że jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin właściciel nieruchomości wystąpi o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę na podstawie ustawy z 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane, a budowa ta będzie miała związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, to organ, uwzględniając dane ustalone na podstawie oględzin, nałoży na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek wniesienia opłaty za usunięcie drzewa.
WAŻNE!!!
Dotychczasowe (obowiązujące od 01.01.2017 r.) zwolnienie z obowiązku uzyskiwania zezwolenia dotyczyło jedynie drzew rosnących na terenie nieruchomości będących własnością osób fizycznych w związku z czym zwolnienie nie dotyczyło drzew rosnących na terenach będących np. w użytkowaniu wieczystym, dzierżawie, najmie, lub innej formie posiadania niż własność. Od 17.06.2017 roku obowiązek zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew dotyczy tych nieruchomości, które są własnością osób fizycznych i usuwane są z przyczyn niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Osoby posiadające grunty w użytkowaniu wieczystym, dzierżawie itd. muszą występować z wnioskiem o uzyskanie zezwolenia w postaci decyzji jeżeli właścicielem nieruchomości jest inny posiadacz niż osoba fizyczna.
Wycinka a ochrona przyrody
Niezależnie od tego, czy istnieje obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów czy też dokonania jedynie zgłoszenia, jeśli w zasięgu oddziaływań prac związanych z wycinką drzew lub krzewów stwierdzono bytowanie gatunków chronionych, wykonując te prace należy przestrzegać zakazów zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony przyrody, w tym z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 2183).
Pamiętajmy, że drzewa, poza walorami krajobrazowymi, poprawiają jakość powietrza którym oddychamy, usuwają dwutlenek węgla, zatrzymują pyły, tłumią hałas, wytwarzają związki bakteriobójcze (fitocydy), podnoszą retencję wody w glebie oraz pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Mając na uwadze walory drzew pamiętajmy, że rosną one bardzo wolno a wycina się je bardzo szybko i zamiar usunięcia każdego drzewa powinien być dobrze przemyślany.