Zgodnie z zarządzeniem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, które zostało wydane 22 grudnia ub. r. ulica 21 Stycznia zmieniła nazwę na ulicę Powstania Styczniowego. Zmiana jest podyktowana tzw. ustawą dekomunizacyjną z 1 kwietnia 2016 r., o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.
Powstanie Styczniowe to ważny okres w historii naszego miasta. Rypin i jego okolice były świadkami wydarzeń związanych z powstaniem, toczyły się tu walki z carskimi wojskami. Liczni mieszkańcy Rypina, a także okolic tworzyli oddziały powstańcze. Na cmentarzu parafialnym możemy odnaleźć liczne groby z widocznymi epitafiami podkreślającymi udział w zrywie narodowo-wyzwoleńczym. W 150 rocznicę wymarszu z Rypina oddziału powstańczego 4 lutego 2013 roku w ścianie kaplicy cmentarnej na cmentarzu parafialnym w Rypinie umieszczono tablicę upamiętniającą te wydarzenia.
Zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie tego aktu pozostaje bez wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową, co oznacza, że np. dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowody rejestracyjne pojazdów, mimo zmiany nazwy ulicy są aktualne dopóki nie upłynie ich termin ważności.