1 marca br. w Urzędzie Miasta Rypin podpisano umowę na termomodernizację Magistratu przy ul. Jana Pawła II. Wykonawcą przedsięwzięcia jest firma FIDEM BUDOWNICTWO Joanna Tarnecka. Projekt obejmuje prace termomodernizacyjne i remontowe dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego wraz z przybudowaną parterową oficyną.
Magistrat powstał w okresie międzywojennym i jest wykonany w technologii tradycyjne murowanej, z wielospadowym dachem o konstrukcji drewnianej. Roboty obejmą, m.in. wykonanie wymiany rynien, wymianę obróbek blacharskich, rozbiórkę istniejącego pokrycia dachu z papy i blachy płaskiej, wymianę zniszczonej części deskowania,wymianę uszkodzonych krokwi dachu oraz impregnację ognioochronną i biobójczą konstrukcji dachu i deskowania, remont murowanych kominów, wymianę drwi wejściowych, okien i drzwi balkonowych, wymianę zniszczonych tynków, hydrofobizację cokołu budynku, pokrycie całej elewacji budynku.
W roku 1917 Rada Miasta Rypin wywalczyła zgodę u władz pruskich na budowę pierwszej elektrowni miejskiej. W tym celu pobudowano parterowy budynek na przeciwko kościoła pw. Świętej Trójcy. Jednak nie zaspokoiło to wszystkich potrzeb rozwijającego się miasta, ponadto praca lokomobil parowych napędzających prądnice stanowiła poważne zagrożenie dla sąsiednich budynków, stąd już w 1925 roku podjęto decyzje o budowie nowej elektrowni miejskiej. Opustoszały w ten sposób budynek zmodernizowano, podnosząc go o jedno piętro z prawie płaskim dachem, przeznaczając go na potrzeby Magistratu. Front budynku zyskał bardzo ozdobne wejście z podcieniem ujętym dwiema doryckimi kolumnami, z półkolistym portalem nad wejściem. Portal ujęty ozdobną opaską z centralnie umieszczonym herbem. Całość elewacji frontowej zdobi schodkowate zwieńczenie, a na jej szczycie kula. Całość budynku otrzymała podobne zdobienia w postaci gzymsów. Od wschodniej strony dobudowana klatka schodowa na piętro.