Realizacja projektów edukacyjnych pobudza dzieci do twórczego myślenia, wprowadza je w ,,świat badań” poprzez stawianie hipotez i wnioskowanie oraz uczy samodzielności od najmłodszych lat.
,,Tropiciele” z grupy dzieci 6-letnich od trzech lat uczą się poznawać świat i rozumieć jego mechanizmy poprzez aktywne działanie.Wśród wielu projektów zrealizowanych w grupie ,, Zuchy ,,A” ostatnim jest projekt edukacyjny ,,Rośliny”.
Budząca się wiosną przyroda zachęcała swoim urokiem do jej podziwiania i badania. Różnorodność ekosystemów: ogród przedszkolny, park, łąka, las oraz zależności w nich zachodzące stały się inspiracją wielu ciekawych działań podjętych przez 6 -latki. Dzieci oglądały atlasy, albumy, prezentacje multimedialne, obserwowały rośliny podczas spacerów, wycieczek, samodzielnie zakładały hodowle roślin i pielęgnowały je. Sformułowana przez dzieci lista pytań ,,detektywistycznych” pozwoliła zaplanować i zorganizować spotkania z ekspertami i przeprowadzić zajęcia terenowe. Odkrywając tajemnice świata roślin przedszkolni ,,Tropiciele” prowadzili eksperymenty i proste doświadczenia wykazujące zależności między wzrostem roślin a rodzajem gleby, jej wilgotnością, temperaturą i światłem. Podczas wycieczki do gospodarstwa ogrodniczego p. Koryckich przedszkolacy podziwiali piękno kwiatów, ich barwy i zapachy. Wielozmysłowa obserwacja roślin podczas wycieczek do parku, ogrodu działkowego stała się inspiracją do wykonania albumu ,, Rośliny wiosny”. Po wycieczce do sklepu ogrodniczego przedszkolacy założyły własną hodowlę nowalijek. Efektem kilkutygodniowych działań był bogaty ,,Mini ogródek na oknie”, degustacja samodzielnie wyhodowanego szczypiorku, ciekawe prace plastyczne, w których motywem przewodnim były rośliny, aktywny udział rodziców, którzy wzbogacali klasową wystawę wiosennych kwiatów.
Finalnym działaniem było stworzenie nowej siatki tematycznej, która pozwoliła sprawdzić czego dzieci się nauczyły.