W dniach 5-7 czerwca 2014 roku w Warszawie odbył się dziewiętnasty finał ogólnopolskiego konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1945”. Wśród 48 finalistów z całej Polski znalazł się uczeń klasy II d Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Rypinie - Filip Ludwicki. Finał odbywał się jak zwykle w oparciu o zasoby Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, we współpracy z jego pracownikami.
W pierwszym dniu konkursu, 5 czerwca, uczestnicy zmierzyli się w trzech konkurencjach: eksponat muzealny, barwa i broń oraz geografia wojskowa. Opiekunowie uczniów w tym czasie odebrali pamiątkowe dyplomy w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie doszło do spotkania z dyrekcją muzeum, organizatorami konkursu i władzami mazowieckiego kuratorium oświaty.
Drugi dzień konkursu był prawdziwym wyzwaniem dla jego młodych uczestników. Po porannej uroczystej zmianie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, przygotowanej i przeprowadzonej specjalnie dla uczestników oraz wspólnym złożeniu kwiatów na tym szczególnym dla każdego polskiego żołnierza miejscu, zaczął się kolejny dzień zmagań w kategoriach: oprowadzanie po wybranym zabytku stolicy, wojenna poezja i literatura, pieśni wojenne. Zawody trwały do późnego wieczora.
Ostatni dzień poświęcony był podsumowaniu konkursu i rozdaniu nagród. Odbyło się ono w przepięknej scenerii wnętrz Zamku Królewskiego w Warszawie. Okraszone było porywającym występem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Rozemocjonowani czekaliśmy na werdykt jury. Okazało się, że na 48 uczestników uczeń „Wybickiego” Filip Ludwicki zajął dobre 17 miejsce w Polsce. Nadmienić należy, że Filip był debiutantem w finale ogólnopolskim, podczas gdy miejsca w szczególnie nagradzanej pierwszej dziesiątce zajmowali wyłącznie weterani konkursu i jego finału. Wśród wielu nagród, jakie otrzymał Filip, jedna zasługuje na szczególne wyróżnienie, jest bowiem wyjątkowej wagi pamiątką i zobowiązaniem. To pamiątkowe odznaczenie, jakie odebrał każdy uczestnik zmagań, przekazane osobiście przez płk. w st. spocz. Zygmunta Łabęckiego, przewodniczącego Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Na jednej stronie medalu figuruje wizerunek krzyża Virtuti Militari, na drugiej napis pamiątkowy „Dla finalisty konkursu Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego od kawalerów i dam Krzyża Wojennego Virtuti Militari”.
Mariusz Piotrowski