W dniu 27 sierpnia br w Rypinie zostało podpisane porozumienie w sprawie Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Rypińskiego, potocznie nazywanego ZITem powiatowym. Dokument ten otwiera nowe możliwości korzystania z funduszy unijnych w nadchodzącej perspektywie. Dzięki porozumieniu miasto oraz pozostali partnerzy będą mogli skorzystać z około 35 mln zł. na projekty kluczowe dla rozwoju powiatu rypińskiego, które będą dofinansowywane bez stosowania procedur konkursowych. Porozumienie zakłada zacieśnienie współpracy samorządów, celem pozyskiwania funduszy na działania zmierzające do poprawy standardów życia mieszkańców miasta Rypin oraz gmin powiatu rypińskiego. Samorządowcy zamierzają wspólnie diagnozować problemy i bariery rozwojowe całego obszaru i aktywnie współdziałać w opracowywaniu i realizacji projektów finansowanych ze środków zewnętrznych. Jest to szansa dla realizacji w mieście projektów, które oddziaływać będą na mieszkańców całego powiatu, takich jak np. modernizacja kina Bałtyk oraz inny z zakresu rewitalizacji, termomodernizacji, gospodarki wodno-kanalizacyjnej oraz projektów tzw. miękkich dot. oświaty i pomocy społecznej.
Po środki z Regionalnego Programu Operacyjnego będzie można „sięgnąć” także składając projekty do konkursów ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. W tej formie miasto będzie szukało możliwości finansowania zadań, które bezpośrednio wpływać będą na rozwój gospodarczy. W ramach tych środków planowane jest zrealizowanie między innymi poszerzenie Rypińskiego Obszaru Gospodarczego Bielawki – drugi etap obejmowałby tereny przy ul. Bohaterów Czerwca 1956, rozważane jest również włączenie terenów przy ulicy Dojazdowej. Ponadto w ramach konkursów miasto będzie starało się pozyskać fundusze na działania z zakresu rewitalizacji i termomodernizacji.
Miasto stara się także o włączenie do Lokalnej Grupy Działania, co również otworzyłoby nowe możliwości pozyskiwania funduszy unijnych. Na wniosek burmistrza Rada Miasta podjęła uchwałę intencyjną o przystąpieniu do LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ. Obecnie prowadzone są w tej sprawie rozmowy. Taka współpraca byłaby korzystna dla wszystkich. Przed miastem otworzyłyby się nowe możliwości pozyskiwania środków, natomiast Lokalna Grupa Działania miałaby do dyspozycji znacznie większe fundusze.
Ostatnią możliwością pozyskiwania funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 są projekty kluczowe dla rozwoju województwa. Po ustaleniu kryteriów przez Urząd Marszałkowski w Toruniu będą sprawdzane możliwości dofinansowania projektów planowanych do zrealizowania przez miasto.
Ponadto urzędnicy na bieżąco będą monitować pomocowe programy krajowe, dające możliwość pozyskania kolejnych dotacji unijnych. Miasto nadal będzie prowadziło aktywną politykę pozyskiwania funduszy zewnętrznych.