Na izolacji domowej można pracować zdalnie
Od 5 grudnia br. praca zdalna możliwa jest także w trakcie izolacji domowej. Jeżeli pracodawca lub zatrudniający wyrazi zgodę na świadczenie w trybie zdalnym pracy określonej w umowie, to pracownik czy inna osoba zatrudniona będzie otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Tak jak
i w przypadku kwarantanny nie można pracować i jednocześnie pobierać „chorobowego”. Natomiast w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia zawsze można przerwać pracę zdalną i przejść na zasiłek chorobowy pod warunkiem, że jest się objętym ubezpieczeniem chorobowym.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego osobie odbywającej izolację w warunkach domowych
stosuje się ogólne zasady określone w ustawie zasiłkowej. Jedną z nich jest utrata „chorobowego”
w przypadku wykonywania pracy zarobkowej w okresie niezdolności do pracy. Zatem również wykonywanie pracy zdalnej w okresie izolacji domowej stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego. Nie można równocześnie pracować i pobierać „chorobowego”. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Nowelizacja ustawy covidowej umożliwia wykonywanie pracy zdalnej w czasie izolacji w warunkach domowych. Przyjęte rozwiązanie skierowane jest do osób objętych izolacją domową, które przechodząc chorobę bezobjawowo lub stosunkowo łagodnie będą mogły świadczyć pracę w trybie pracy zdalnej i w związku z tym pobierać wynagrodzenie. Jeśli choremu w trakcie izolacji się pogorszy, będzie mógł przerwać pracę zdalną i przejść na zasiłek chorobowy.
Przywrócenie 100 proc. zasiłku chorobowego dla medyków
Od 5 września br. osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni mają prawo do 100 proc. wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Na 100 proc. świadczenia chorobowego może również liczyć straż gminna
i ochotnicy straży pożarnej. Prawo do 100 proc. świadczenia będzie przysługiwać uprawnionym osobom, jeżeli ich niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu
z COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Tak wynika z nowelizacji przepisów. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Nowe przepisy umożliwiają od 5 września br. wyrównanie zasiłku chorobowego z 80 proc. do
100 proc. podstawy wymiary zasiłku osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych, straży gminnej i ochotniczej straży pożarnej. Przeliczenie obniżonego zasiłku będzie następowało na wniosek. Jeśli zasiłki wypłaca sam pracodawca/zleceniodawca, to wniosek należy przekazać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę składa wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, może to zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych
(PUE ZUS). Pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłku przekazuje do ZUS odpowiednio druk Z-3 lub Z-3a, a prowadzący działalność ZAS-53. We wniosku należy m.in. potwierdzić, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie ubezpieczonego potwierdzające, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19. A w przypadku osób wykonujących zadania członka ochotniczej straży pożarnej dodatkowo dołączyć oświadczenie, że niezdolność do pracy lub poddanie kwarantannie, izolacji powstało w związku z wykonywaniem zadań członka ochotniczej straży pożarnej. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Na 100 proc. chorobowego mogą również liczyć osoby zatrudnione w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub
w podeszłym wieku. Zmiana przepisów w ich przypadku następuje od 29 listopada br. Pracodawca/zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków przekazuje w ciągu 7 dni do ZUS-u druk Z-3 lub ZUS Z-3a. Może to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS).
Do wniosku należy także dołączyć oświadczenie ubezpieczonego potwierdzające, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19. Z kolei osoba prowadząca działalność gospodarczą do wniosku o zasiłek chorobowy ZAS-53 powinna dołączyć scan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia. Może to zrobić za pośrednictwem portalu PUE ZUS. – dodaje rzeczniczka.
Ze zmiany mogą skorzystać osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu.
W oczekiwaniu na Tarczę branżową możesz złożyć wniosek o odroczenie płatności
Płatnicy, którym 10 i 15 grudnia upływa termin na opłacenie składek za listopad 2020 r. i którzy czekają na wejście w życie przepisów Tarczy antykryzysowej 6.0, mogą już teraz złożyć wnioski o odroczenie terminu płatności składek listopadowych np. o miesiąc. Mogą również zdecydować się na opłacenie składki za listopad w terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za ten miesiąc.
W parlamencie trwają prace nad kolejną odsłoną Tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. wypłatę świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek za listopad br. Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów Tarczy antykryzysowej 6.0, mogą już teraz składać wnioski o odroczenie terminu płatności składek listopadowych np. o miesiąc. Wnioski w tej sprawie można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek,
nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą.– informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Płatnik może również zdecydować się na opłacenie składki za listopad w terminie, a później wystąpić
z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za ten miesiąc. Wówczas – zgodnie z projektowanymi przepisami – opłacone składki zostaną mu zwrócone. Jeżeli natomiast okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek za listopad i opłaci je po terminie płatności, to będzie mógł wystąpić
z wnioskiem o odstąpienie od naliczania odsetek (RDO). Będzie mógł także wystąpić z wnioskiem o rozłożenie składek na raty.- dodaje rzeczniczka.
- Nasza propozycja dotycząca składania wniosków o odroczenie wynika z tego, że tarcza branżowa wciąż nie weszła w życie, a zbliżają się terminy zapłaty składek za listopad. Przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej 6.0, po poprawkach zarówno na etapie prac sejmowych jak i senackich, oczekują obecnie na swój ostateczny kształt. Przewidują one m.in. zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. Dzięki złożeniu wniosku płatnicy działający w branżach, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy branżowej nie będą musieli płacić należności do ZUS za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów. Podobna sytuacja wystąpiła na wiosnę i wtedy również ZUS podpowiadał, jak w prosty sposób zdjąć z siebie niepewność, co do docelowego stanu prawnego – wyjaśnia Krystyna Michałek.
Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Kujawsko-Pomorskiego