Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 r. w województwie lubuskim potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zakażenia koronawirusem. Zachorowanie zdiagnozowano u 66-letniego mężczyzny, który przyjechał do Polski autokarem z Niemiec. W następnych dniach odnotowywano kolejne przypadki zakażenia, a w dniu 12 marca zmarła pierwsza zarażona w Polsce osoba. W dniu 20 marca na terenie naszego kraju wprowadzono stan epidemii.
Koronawirus zdominował cały 2020 rok i wpłynął na wszystkie dziedziny naszego życia sprawiając, że niemal nic nie jest już takie, jak wcześniej. Wprowadzanie nowych obostrzeń, zamykanie lub ograniczanie działalności gastronomicznej, instytucji kultury, placówek oświatowych, obiektów sportowych, zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, instytucji społecznych i miejskich sprawiły, że wszyscy musieliśmy przewartościować nasze codzienne zachowania, styl życia i przyzwyczajenia. Niestety kolejne tygodnie przynosiły nowe zakażenia i zwiększającą się liczbę zgonów. Pojawiły się dodatkowe obostrzenia w tym m.in. ograniczenia w przemieszczaniu, dystans społeczny, nakaz zakrywania ust i nosa, zamknięcie dostępu do parków, bulwarów, lasów oraz zamknięcie niektórych zakładów pracy i sklepów.
Rok od oficjalnie potwierdzonego pierwszego przypadku zakażenia w Polsce, pandemia wciąż nie odpuszcza. Od 4 marca ubiegłego roku do wczoraj (3 marca) w Polsce potwierdzono 1 735 406 zakażeń, zmarło 44 360 osób. Wszyscy z nadzieją wierzymy, że powrót do normalności przyniesie realizowany od grudnia Narodowy Program Szczepień.
Trudny czas pandemii okazał się wyzwaniem dla całego społeczeństwa. Sytuacja wymusiła na nas zmianę podejścia do planowanych zadań oraz wprowadzenie nadzwyczajnych środków ostrożności. Mimo wszystko pokazaliśmy i udowodniliśmy, że
w ciężkich chwilach umiemy się wspierać. Byliśmy aktywni w wielu obszarach, niosąc pomoc, budując wspólnotę i rozwiązując problemy dnia codziennego. Pomagaliśmy tym, którzy walczą z wirusem na pierwszej linii, osobom przebywającym na kwarantannie, a także tym, którzy ze względu na nową rzeczywistość znaleźli się w trudnej sytuacji.
W tym wyjątkowym czasie swoje poświęcenie wykazało wiele osób i instytucji. Dziś chcielibyśmy podziękować za wspólną walkę z nierównym przeciwnikiem, jakim jest COVID-19. Pandemia jest szczególnie trudnym wyzwaniem dla służby zdrowia, która jest na pierwszej linii frontu walki o nasze zdrowie i życie. W sposób szczególny dziękujemy zatem wszystkim pracownikom rypińskiej służby zdrowia, począwszy od lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, diagnostów i pracowników laboratoryjnych, pracowników obsługi i administracji. Dziękujemy pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rypinie, policjantom, strażakom oraz Straży Miejskiej. Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do farmaceutów oraz osób niosących pomoc w codziennym funkcjonowaniu, w tym przede wszystkim sprzedających w sklepach oraz świadczących usługi w zakresie możliwym w czasie epidemii. Szczególne wyrazy uznania składamy pracownikom szkół i przedszkoli, uczniom i rodzicom, którzy stanęli przed trudnym i nieoczekiwanym wyzwaniem zdalnej, bądź hybrydowej nauki. Dziękujemy pracownikom i podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy, wolontariuszom i osobom prywatnym, które angażowały się w pomoc szyjąc maseczki ochronne oraz wszystkim „cichym” bohaterom, solidarnym oraz oddanym swojej służbie i pracy. Podziękowania przekazujemy również mieszkańcom, którzy odpowiedzialnie stosowali i nadal stosują się do panujących obostrzeń sanitarnych.
Wszystkie Państwadziałania są pięknym i niezwykle budującym przejawem troski
o zdrowie nasze i naszych bliskich, które jest najważniejszą wartością.
Dziękujemy za Wasz trud i poświęcenie!