W ostatnich miesiącach obserwujemy gwałtowny wzrost cen gazu oraz węgla. W związku z tym znacząco rosną koszty produkcji energii cieplnej. Dodatkowo dyrektywy unijne związane z pakietem klimatycznym, czy zielonym ładem nakładają na przedsiębiorstwa energetyczne potężne obciążenia finansowe. Również nasze Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jako emitent dwutlenku węgla zmuszone było do kupowania, a następnie umarzania uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Wiąże się to z dużymi kosztami, które w konsekwencji musieliby ponieść odbiorcy ciepła. Dlatego też Prezes Zarządu Paweł Sobierajski w porozumieniu z Burmistrzem Miasta Rypin Pawłem Grzybowskim oraz Radą Nadzorczą z Astrydą Adamczak na czele, podjął działania mające na celu wyjście z europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla.
Dzięki przeprowadzeniu szeregu modernizacji w źródle, ten cel został osiągnięty już w połowie 2019 roku. W konsekwencji zaoszczędzono w 2019 roku blisko 800 tysięcy złotych, w roku 2020 ponad 3 miliony, a w roku 2021 ponad 6 milionów złotych. Prognozuje się, że w kolejnych latach cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla będzie nadal rosła, co w przypadku pozostania przez MPEC Sp. z o.o. w systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla naraziłoby naszą Spółkę na potężne, dodatkowe koszty.
Podjęte przez Zarząd działania zapobiegły drastycznym podwyżkom cen energii dla mieszkańców Rypina i uchroniły naszą Spółkę przed poważnymi problemami finansowymi, a w konsekwencji bankructwem.
Dzisiaj MPEC Sp. z o.o. informuje, że pomimo bardzo dużych wzrostów cen gazu i węgla, w sezonie grzewczym 2021/2022 ceny energii cieplnej nie wzrosną. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich odbiorców ciepła.