Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego miasta Rypin
Na podstawie art. 13i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977 z późn. zm.) zawiadamiam o podjęciu przez Radę Miasta Rypin uchwały nr LXXV/456/2024 z dnia 25 marca 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego miasta Rypin.
Jednocześnie na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 46 ust. 1 pkt 1 i art. 54 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094 z późn. zm.) zawiadamia się, że wszczęto postępowanie w sprawie przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Zainteresowani mogą składać wnioski do wyżej wymienionej planu miejscowego. Wnioski należy składać:
- pisemnie na adres: Urząd Miasta Rypin, ul. Warszawska 40, 87-500 Rypin,
- ustnie do protokołu w Urzędzie Miasta Rypin,
- za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej na adres e-mail: rypin@rypin.eu (bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym) lub za pośrednictwem platformy usług administracji publicznej ePUAP na adres elektronicznej skrzynki podawczej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 307)
w terminie do 23 czerwca 2024 r.
Wnioski składa się na formularzu, którego wzór został określony w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509). Wzór ww. formularza: "Pismo dotyczące aktu planowania przestrzennego”.
Z up. Burmistrza Miasta
mgr inż. Tomasz Kosiński
Kierownik Wydziału
Infrastruktury i Inwestycji
Załączniki:
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
PLAN OGÓLNY MIASTA RYPIN – INFORMATOR
Szanowni Państwo w dniu 7 lipca 2023 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz innych ustaw. Jedną z wielu wprowadzonych zmian, jest wprowadzenie nowego obligatoryjnego dokumentu prawa miejscowego jakim będzie plan ogólny gminy.
Plan ogólny sporządzany jest dla całej gminy, z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalone przez ministra właściwego ds. transportu. Z uwagi na brak takich terenów w mieście Rypin, w naszym przypadku będzie on obejmował teren całego miasta.
Plan ogólny miasta Rypin zastąpi Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Rypin, które zachowuje moc do dnia uchwalenia planu ogólnego lecz nie dłużej niż do 31.12.2025 r.
Plan ogólny jest obowiązkowym aktem prawa miejscowego. Ustalenia zawarte w planach ogólnych są wiążące dla planów miejscowych i decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W planie ogólnym określa się:
- strefy planistyczne,
- gminne standardy urbanistyczne.
Ponadto obowiązkowo w planie ogólnym określa się:
- gminny katalog stref planistycznych,
- profil funkcjonalny stref planistycznych,
- parametry zabudowy i zagospodarowania przestrzennego
W planie ogólnym można określić:
- obszary uzupełniania zabudowy
- obszary zabudowy śródmiejskiej
- gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej.
W przeciwieństwie do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Rypin, które było elementem polityki przestrzennej gminy i było wiążące tylko dla organów gminy przy sporządzaniu planów miejscowych, plan ogólny będzie powszechnie obowiązującym aktem prawa miejscowego.
Zgodność miejscowych planów z planem ogólnym
Obowiązujące dotychczas miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego zachowują moc. Wszystkie nowe plany miejscowe lub ich zmiany będą musiały być zgodne z planem ogólnym.
Warunki zabudowy a plan ogólny
W planie ogólnym zostanie określony obszar, w którego granicach będzie można wydawać warunki zabudowy. Poza tymi granicami takiej możliwości nie będzie.
- Do planu ogólnego nie będzie można dodać terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową bez uzasadnienia. Reforma planowania przestrzennego wprowadziła obowiązek bilansowania wszystkich terenów w oparciu o aktualną i prognozowaną liczbę mieszkańców gminy.
- Przepisy dotyczące planu ogólnego zawierają wzory w oparciu, o które będą sporządzone wyliczenia zapotrzebowania na nowe tereny budowlane.
- Plan ogólny będzie w sposób jednoznaczny określał nie tylko, gdzie będzie można się budować, ale także jaki charakter będzie miała nowa zabudowa (w tym jej funkcja i podstawowe wskaźniki zagospodarowania).
- Plan ogólny będzie kształtował poszczególne tereny i będzie miał wpływ na charakter rozwoju gminy. Złożenie wniosku to odpowiedni moment, aby wyrazić swoje zdanie, na temat zagospodarowania na swojej działce i w jej otoczeniu
Warto zapamiętać, że:
- po uzyskaniu uzgodnień i opinii do projektu planu Burmistrz Miasta Rypin ogłosi, nie później niż w dniu rozpoczęcia konsultacji społecznych, o rozpoczęciu konsultacji społecznych, ogłoszenie zawierało będzie informacje o sposobach, miejscach i terminach prowadzenia konsultacji społecznych, w tym również składania uwag do wyłożonego projektu planu ogólnego.
- ogłoszenia zostaną podane do publicznej wiadomości przez:
- publikację w prasie;
- wywieszenie w siedzibie Urzędu Miasta Rypin oraz przed budynkiem;
- udostępnienie informacji na stronie internetowej urzędu www.rypin.eu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.rypin.eu;
Mając świadomość wagi dokumentu jakim będzie plan ogólny zachęcamy do śledzenia strony Urzędu Miasta Rypin www.rypin.eu, Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rypin oraz Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Rypin.
Postępowanie związane ze sporządzeniem planu ogólnego w tutejszym urzędzie prowadzone będzie przez Wydział Infrastruktury i Inwestycje.
W załączniku znajduje się szerszy opis planu ogólnego w informatorze przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.