W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin przeznaczonymi do zwalczania metodą fumigacji organizmów szkodliwych takich jak owady i gryzonie oraz sprawców chorób jak grzyby, bakterie, czy wirusy przy użyciu środków ochrony roślin w formie dymu, pary lub gazu, Burmistrz Miasta Rypin informuje, że posługiwanie się tego typu preparatami wymaga stosownego przeszkolenia oraz wymagane jest specjalne postępowanie z odpadami powstającymi z tych preparatów lub ich opakowań.
Środki ochrony roślin do fumigacji, których opakowania zostały otwarte lub są rozszczelnione stanowią ryzyko wydobywania się z nich fosforowodoru i mogą stać się źródłem realnego zagrożenia utraty zdrowia i życia dla osób mających z nimi kontakt, dlatego powinny być bezwzględnie przekazane jako odpad niebezpieczny do unieszkodliwienia podmiotom upoważnionym do odbioru takich odpadów.
W żadnym wypadku środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu nie należy wyrzucać do koszy na śmieci czy innych nieuprawnionych miejsc, ponieważ może to doprowadzić do zatrucia osób odbierających odpady lub innych przypadkowych osób.
W przypadku odpadów wytworzonych w gospodarstwach domowych należy przekazać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych funkcjonującego przy Przedsiębiorstwie Komunalnym KOMES Sp. z o.o. ul. E. Orzeszkowej 4, gdzie zostaną przyjęte w ramach uiszczanej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Natomiast odpady w postaci środków ochrony roślin oraz opakowania po środkach ochrony roślin pochodzące z działalności gospodarczej (w tym rolniczej) powinny być przekazane do podmiotów, które posiadają stosowne zezwolenia na zbieranie takich odpadów.